wtorek, 12 maja 2020

Wspomnienia cz. 5

Minął już ponad rok od naszej pierwszej wizyty na Lubelszczyźnie  😊
"Nielisz - wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim, w gminie Nielisz, której jest siedzibą".



"Malowniczo położony pod lasem, otoczony dziką przyrodą, bez wątpienia jest świetnym miejscem do wypoczynku. Zalew w Nieliszu, na rzece Wieprz, ma 950 ha powierzchni i 30 km linii brzegowej. Jest największym regionie sztucznym zbiornikiem wodnym i jednym z największych w kraju. Postał w latach 90-tych, jako zbiornik retencyjny".


 "Od Zamościa dzieli go 20 km, a od Lublina - około 70 km. Wypoczynkowi sprzyja infrastruktura. Jest tu kąpielisko, molo spacerowe, przystań żeglarska i tor wioślarski o długości 2 km, także wypożyczalnia sprzętu pływającego".



Okrążając zalew takie piękne widoki, mijamy też malutki, zabytkowy kościółek 😌


 A to już Zamość akurat Święta majowe, pokazy grupy rekonstrukcyjnej, ciekawe przeżycie 😃

 Spacerując mimo deszczu można było znaleźć takie ciekawe zakamarki, podwórka, które miały w sobie coś klimatycznego...









A to już miejsce, które zapadnie w pamięci na zawsze 😍, ale o tym innym razem 😇


 Był czas na kawę w Mazagranie 😀

 
 A to już Nielisz. Sad z pięknie kwitnącymi jabłonkami 😃 Będą pyszne jabłka, trzeba tylko chwilę poczekać...

I podwórko na którym doskonale czują się jego mieszkańcy 😃 To był ten dzień, w  którym dowiedziałam się jak to naprawdę jest z tym znoszeniem jaj przez kury. Wtajemniczeni wiedzą 😂


 

Wycieczka do Zwierzyńca 😊 to jeden z najczęściej odwiedzanych ośrodków wypoczynkowych na Roztoczu.
"Kościół „na wyspie” pw. św. Jana Nepomucena został ufundowany przez Tomasza Antoniego Zamoyskiego. Początkowo na wyspie był zlokalizowany teatr barokowy wykonany na zlecenie Marysieńki. Tomasz Antoni Zamoyski zmienił teatr w kościół w latach 1741 – 1747. Przed kościołem znajduje się kamienna kropielnica. W kościele znajdują się XVIII-wieczne polichromie Łukasza Smuglewicza".

 Wiele tras pieszych, można pooddychać pełną piersią 😀

"Zwierzyniec położony jest pośród lasów, które zajmują 66 % gminy. Za granicą miasta (1 km – 20 minut piechotą) znajdują się stawy Echo, które zajmują 39 ha. W ramach stawów znajdują się 4 zbiorniki. Największy z nich służy jako kąpielisko".








"Gdyby spytać Lusi Ogińskiej (41 l.), poetki i malarki, skąd się wzięły krasnale, odpowie bez wahania: z Roztocza. Tu też, jak mówi, ciągle mieszkają. Aby się o tym przekonać, wystarczy się wybrać do Zwierzyńca, do Roztoczańskiego Parku Narodowego".


 "Każdy z krasnali zamieszka w osobnym przytulisku. Przytulisko to drewniany domek w stylu biłgorajskim. Są ich cztery, każdy o wymiarach 2,5 na 3 metry. Przez okienka można podglądać życie roztoczańskich krasnali".
Na tym terenie znajduje się również browar. Warzone jest w nim piwo Zwierzyniec, którego można skosztować na miejscu, z czego skorzystaliśmy (oczywiście oprócz kierowcy, który zabrał piwo "na wynos"😁), a że spacer był dość długi, to posililiśmy się frytkami 😏





W Szczebrzeszynie 😃 słynny bohater wiersza  Jana Brzechwy. Będąc tak blisko trzeba było Go odwiedzić 😏




I niestety nastał czas powrotu...
Jeszcze tylko rzut oka na piękne niebo i powrót do domu...






Dziś wykorzystałam wiadomości ze stron: Wikipedia, Tygodnik Zamojski, Roztoczański Park Narodowy. Wszystkie kopiowane informacje wzięte są w cudzysłów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz